چاپ دیجیتال شیت عمومی و اختصاصی
تفاوت شیت اختصاصی و عمومی
فروردین ۲۸, ۱۳۹۷
چاپ دیجیتال
کارت ویزیت – قسمت دوم
اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۷
از طراحی تا چاپ بروشورReviewed by Mwadmin on Apr 25Rating: 5.0از طراحی تا چاپ بروشور

مراحل چاپ دیجیتال بروشور

چاپ بروشور یکی از بخش های در برگیرنده چاپ دیجیتال است. این نوع تبلیغات (Brochure) یک نوع رسانه کاغذی است که به معرفی یک محصول یا خدمت می پردازد. به همین دلیل است که وقتی مخاطب شما مطالب داخل آن را می خواند باید به یک دید کلی از محصول و خدمت شما برسد. به همین جهت است که طراحی و انتشار یک بروشور بسیار زمان بر و حساس است.

بروشور شما می‌تواند نماینده شرکت و محصول شما باشد، از طرفی زمانی که مشتری شما بروشورتان را می بیند مهم‌ترین زمان برای این است که مشتریانتان شما را انتخاب کنند یا خیر. به همین دلیل است که این نوع تبلیغات یکی از مهم ترین بخش های بازاریابی است. از طرفی بروشور نسبت به پوستر و تراکت دارای مزایایی است که یکی از آن‌ها این است که فرد آن را همراه خود می برد و می تواند از آن استفاده کند.

پس باید دقت کنید که طراحی بروشور شما به بهترین شکل ممکن اتفاق بیفتد و بهتر است دارای جلوه های بصری زیبا باشد تا توجه مخاطب را به خواندن آن جلب کند. در عین حال باید بیان کننده ویژگی های محصول و خدمت به طور کامل و به دور از هرگونه ابهام باشد. طراحی بروشور می تواند توسط خود شما انجام شود ولی به دلیل زمان بر بودن می توانید این کار را به دست متخصصان بسپارید.

چاپ دیجیتال

بروشورها می توانند در سایز A4  یا A5 چاپ شوند که بسته به سلیقه عرضه کننده می تواند متفاوت باشد. همچنین دارای جنس های مختلف از جمله یک روکش براق، با کاغذ گلاسه براق و یا کاغذ گلاسه معمولی و … است. تصمیم بگیرید که با انتخاب کاور کارتی به بروشور خود کمی کیفیت بدهید. پیشنهاد ما این است که محصول شما روی کاغذی با گرم پایین چاپ شود چرا که معمولا بروشورها مدت زمان کمی توسط مخاطبان نگهداری می شوند و همچنین استفاده از آن راحت تر است.

در ادامه مقاله به مراحل مختلف ایجاد و انتشار بروشور از ابتدا تا انتها می پردازیم:

1)هدف خود و خواسته مخاطبان را بررسی کنید

در آغاز باید مشخص کنید هدف شما از انتشار بروشور چیست؟ آیا صرفاٌ معرفی محصول است یا می خواهید در همان لحظه مخاطب را به مشتری خود تبدیل کنید. از این رو باید تلاش کنید تا داستانی را از آغاز تا پایان در آن تعریف کنید تا به هدف خود برسید. اما از خواسته مخاطبان خود غافل نشوید به نیازهای آنان توجه کنید و سعی کنید به نیازهای آنان توجه کنید.

اولین صفحه شما که در واقع بصورت یک صفحه پوششی است، اهمیت زیادی دارد و اولین برخورد مخاطب با بروشور شماست.پس در این قسمت از اقدام به هیچ خلاقیتی فرو گذار نکنید.

2-همه اطلاعات مورد نیاز درباره محصول و خدمت

هر اطلاعاتی که مورد نظر مخاطبین شما است باید در آن گنجانده شود.اگر بروشور شما مربوط به کسب و کار است تمام جزئیات مربوط به قیمت، محصول و خدمت باید در آن وجود داشته باشد.تا از این بابت بتوانید مخاطب را درباره خرید به اطمینان برسانید.قرارگیری مناسب عکس ها نباید فراموش شود همچنین کیفیت عکس ها باید در دستور کار قرار گیرد.

3)قرارگیری درست مطالب

مطالب باید به طور مرتب در کنار هم قرار بگیرند برای مثال در ابتدا معرفی کوتاهی از شرکت و کسب و کار خود بدهید تا بتوانید مخاطب را نسبت به خود مطمئن کنید سپس به توضیحات درباره کالا و ویژگی های آن بپردازید و در انتها درباره قیمت و نحوه خرید کالا. حفظ این ترتیب هم مخاطب را به آرامی مطلع می کند و از سردرگمی وی جلوگیری می کند.

4)بروشور را طراحی کنید

در حین طراحی به ترتیب قرارگیری عوامل مختلف در کنار هم توجه کنید. خوانایی و قابل فهم بودن نوشته ها مسئله ای بسیار مهم است که بود و نبود آن موجب شکست و موفقیت بروشور شما می شود. از جادوی رنگ ها غافل نشوید. رنگ ها تاثیر به سزایی در حالات انسان دارد رنگی که انتخاب می کنید باید متناسب با کسب و کار شما باشد برای مثال رنگ آبی باعث ایجاد اطمینان می شود که همین امر باعث استفاده این رنگ توسط شرکت های بیمه شده است. یا مثلا رنگ زرد و قرمز باعث تحریک اشتها می شود که اغلب از طرف فست فود ها به کار گرفته می شود.

۵) بررسی مجدد

بررسی مجدد بروشور را از تمامی جنبه ها انجام دهید. در این بین از نظرات و مشاوره افراد دیگر غافل نشوید چرا که این افراد می توانند کمک های زیادی را به عنوان یک مخاطب به شما بدهند.

6) ارسال طرح به چاپخانه

بعد از انجام تمام مراحل ذکر شده اقدام به ارسال طرح به چاپخانه برای چاپ دیجیتال است. بهترین فرمت ذخیره و ارسال برای بروشور فرمتPDF  است که در این فرمت رنگ ها با کمترین تغییر به چاپ می رسند .

7)توزیع

طراحی و چاپ دیجیتال تنها مراحل نیستند. یکی دیگر از مراحل، مرحله توزیع است اگر بروشور خود را در زمان ، مکان و میان مخاطبان مناسب توزیع نکنید در واقع زمان و پول خود را از دست داده اید.پس از این مهم غافل نشوید.

این مطلب مفید را بخوانید:  چاپ دیجیتال و کاربردهای آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *