زایکون Xeikon | معرفی شرکت زایکون
شهریور ۹, ۱۳۹۹
کاغذ سنگ چیست | راهنمای ۰ تا ۱۰۰ چاپ کاغذ سنگ
شهریور ۱۱, ۱۳۹۹

ریسو Riso | معرفی شرکت ریسو

تلاش برای تحقق نام ریسو (به مفهوم اید‌ه‌آل )

داستان شرکت ریسو با یک دستگاه ساده‌ی تکثیر استنسیل در روز تولد بنیان گذار آن یعنی نوبورو هایاما در دوم سپتامبر سال ۱۹۴۶ آغاز شد. در پایان جنگ جهانی دوم، او وارد دانشگاه نیهون در توکیو شد. او مجبور بود که برای تأمین مخارج تحصیل و خانواده اش، سطح درآمد خود را افزایش دهد و به همین دلیل بود که او صنعت چاپ دستگاه تکثیر استنسیل را به عنوان حرفه ی خود برگزید.

هایاما باور داشت که «مردم نباید به خاطر آن که کشور ژاپن به عنوان یک ملیت آینده ای ندارد {در شرایط بعد از جنگ}، ایده‌آل های خود را از دست بدهند. ما باید همیشه برای تضمین آینده، ایده‌آل‌های خود را دنبال کنیم.» او این باور را مستقیما در نام شرکت منعکس کرد و «ریسو-شا» به مفهوم “ایده‌آل” را پایه نهاد. پس از گذشت تقریبا ۱۸ ماه، هایاما کار توسعه ی اولین مرکب امولسیون ژاپن با نام «مرکب ریسو» را به پایان رساند. این اولین گام در جهت تبدیل شدن به یک سازنددی تجهیزات چاپی بود. در ادامه برخی از رخدادهای مهم سالهای ۱۹۴۶ تا ۱۹۷۴ را از نظر می گذرانیم.

سال های ۱۹۴۶-۱۹۷۴

– سپتامبر سال ۱۹۴۶: بنیان گذار نوبورو هایاما شرکت چاپی دستگاه تکثیر استنسیل به نام «ریسو-شا» را تأسیس کرد.

– سپتامبر سال ۱۹۴۸: نام شرکت به «شرکت چاپی ریسو» تغییر و چاپخانه‌ی تکثیر در نیهونباشی توکیو گشایش یافت.

– مارچ سال ۱۹۵۲: کار ارائه ی خدمات چاپی با اولین ماشین های تحریر الکتریکی و دستگاه های چاپی که در ژاپن عرضه شده اما در اصل از بریتانیا وارد شده بودند آغاز شد.

– ژوئن سال ۱۹۵۴: اولین مرکب امولسیون با نام «ریسو مرکب» توسعه داده و عرضه شد.

– سال های ۱۹۵۵- ۱۹۷۴: اولین مرحله ی رشد- دستیابی به موفقیت از طریق صداقت و خلاقیت.

– می سال ۱۹۶۷: دستگاه استنسیل سازی حرارتی ۷-RISO FAX JF عرضه شد.

– ژوئن سال ۱۹۶۹: دفاتر فروش محلی در شهرهای بزرگ داخلی نظیر ساپورو،سندای، ناگویا، اوساکا، هیروشیما و فوکوکا گشایش یافت و به تمامی کشور ژاپن بسط داده شد.

نوبورو هایاما در سال ۱۹۵۲ تمام انرژی خود را به توسعه‌ی مرکب معطوف کرد.

معرفی دستگاه های منحصربه فرد پرینت گوکو و ریسوگراف

در این دوره، شرکت ریسو در زمینه ی توسعه، تلاش های بسیاری انجام داد و خود را به عنوان یک سازنده ی برتر چاپگرهای استنسیل نشان داد. در طول این زمان، شرکت ریسو مجموعه ای از محصولات اساسا منحصر به فرد برای منزل و دفتر کار تولید کرد. در سال ۱۹۷۷، شرکت ریسو دستگاه پرینت گو کو (PRINT GOCCO) برای مصارف خانگی را روانه ی بازار کرد. این محصول بلافاصله پس از عرضه با فروش فوق العاده خوبی مواجه شد و تا آخر سال به رکورد فوق العاده ای دست یافت. ریسو هم چنین ریسوگراف را نیز توسعه داد: یک سیستم چاپی کاملا جدید برای مصارف اداری مبتنی بر فناوری تکثیر اورجینال. این شرکت از اوایل دهه ۸۰ میلادی به رشد و توسعه‌ی خود در این زمینه ادامه داده است.

در سال ۱۹۸۴، ریسو دستگاه ۰۰۷ RISOGRAPH را که تمامی عملکردهای موردنیاز برای مسترسازی و چاپ در یک واحد را در یکدیگر ادغام می کند، معرفی و عرضه کرد. این محصول امکان چاپ فراهم می آورد و تحت عنوان «ربات چاپ» که قادر بود .

کارهای چاپی انبوه را در سرعت بالا و هزینه ی پایین در عین آسان بودن برای استفاده انجام دهد شناخته شده بود.

سال های ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۸

– سپتامبر سال ۱۹۷۷: چاپگر کارت شخصی پرینت گوگو (Print Gocco B6) به بازار عرضه شد.

– آوریل سال ۱۹۷۹: دستگاه Print Gocco B6 به موزدی ادیسون در ایالات متعددی آمریکا اهدا شد.

– ژوئن سال ۱۹۸۰: اولین سری محصولات با برند ریسوگراف از جمله دستگاه مستر سازی و چاپگر RISOGRAPH FX7200 و RISOGRAPH AP7200 در اختیار کاربران قرار گرفت.

– آگوست سال ۱۹۸۴: دستگاه تکثیر تمام اتوماتیک ۰۰۷RISOGRAPH معرفی گردید.

– دسامبر سال ۱۹۸۴ : بنیاد آموزشی ریسو تأسیس شد.

– دسامبر سال ۱۹۸۵ : کارخانه ی درون مرزی RISO OKINAWA احداث شد و به بهره برداری رسید.

– ژانویه‌ی سال ۱۹۸۶: اولین نمایندگی فروش فرامرزی در ایالات متحددی آمریکا راه اندازی گردید.

– دستگاه تکثیر دیجیتال RISOGRAPH 007 DIGITAL معرفی و عرضه شد.

– رابط پردازشگر واژه ORD Printing System عرضه شد.

دستگاه PRINT GOCCO با استقبال بسیار خوبی مواجه شد و مورد توجه هم کودکان و هم بزرگسالان قرار گرفت.

تحویل محصولات ریسو به مشتریان در سراسر جهان

در آغاز سال ۱۹۸۶، تأسیس کارخانه‌ی ریسو در ایالت ماساچوست آمریکا، اولین نفوذ این شرکت در بازارهای فرامرزی در بخش های مختلف دنیا قلمداد شد و یک شبکه‌ی فروش به وجود آمد. از این زمان به بعد بود که شرکت ریسو مجموعه ای از پایگاه های فروش را در سراسر دنیا پدید آورد. حال ریسو با در اختیار داشتن بیش از ۲۰ شرکت تابعه به معنای واقعی کلمه در سطح جهانی عمل می کند.

شرکت ریسو از نظر تولیدی در سال ۱۹۹۹ عملیات خود در اولین کارخانه برون مرزی در ژوهای ستی، ایالت گوانگ دونگ در چین را آغاز کرد. پس از آن عملیات کارخانه‌های راه اندازی شده در شهرهای شانگهای و شنزن در چین و هم چنین تایلند شروع شد. این اقدام به منزله ی تأسیس یک ساختار تولیدی واقعا جهانی بود.

در حال حاضر شرکت ریسو بازاریابی و پشتیبانی فنی از محصولات ComColor، ریسوگراف و دیگر محصولات را در بیش از ۱۸۰ کشور و منطقه از جهان انجام می دهد و به تأمین ملزومات مصرفی می پردازد.

سالهای ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۲

– آوریل سال ۱۹۸۹ : تأسیس شرکت تابعه‌ی مدیریتی اروپا با نام RISOEUROPE در لندن؛ عرضه ی محصولات RISOGRAPHIC RC

– اکتبر سال ۱۹۸۹: قرار گرفتن در صدر بازار سهام ژاپن .

– ژانویه سال ۱۹۹۰: تأسیس دومین شرکت فروش برون مرزی به نام RIS0 GmbH در هامبورگ.

– آوریل سال ۱۹۹۱ : تأسیس شرکت فروش RISO FRANCE در لیون، فرانسه.

– می سال ۱۹۹۲ : تأسیس شرکت فروش RISO ( UK ) LTD در لندن.

– ژانویه سال ۱۹۹۳ : تأسیس شرکت فروش RISO IBERICA در بارسلونا، اسپانیا .

– آوریل سال ۱۹۹۳ : تأسیس شرکت فروش RISO HONG KONG در هنگ کنگ.

– جولای سال ۱۹۹۳ : تأسیس شرکت فروش RISO CANADA در نزدیکی تورنتوی کانادا.

– ژانویه سال ۱۹۹۴ : معرفی و عرضه ی اولین دستگاه تکثیر دیجیتال موتور داخلی در جهان با نام های RISOGRAPH SR7200 و RISOGRAPH SR7400

این مطلب مفید را بخوانید:  چاپ گراور در آینده چگونه خواهد بود؟

– جولای سال ۱۹۹۴: تأسیس شرکت تابعه‌ی RISO CHINA به عنوان بخش مدیریتی و ناظر در هنگ کنگ

– نوامبر سال ۱۹۹۴: تأسیس شرکت تابعه ی ریسو در بانکوک تایلند.

– فوریه سال ۱۹۹۵: تأسیس شرکت تابعه ی ریسو در ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی

– نوامبر سال ۱۹۹۶: تأسیس شرکت ریسو در روشوی لهستان.

– آگوست سال ۱۹۹۷: مدل RISOGRAOH SR7400 معرفی و روانه ی بازار شد.

– آوریل سال ۲۰۰۰ : سری محصولات RISO RN عرضه شد.

– جولای سال ۲۰۰۰: تأسیس شرکت تابعه‌ی ریسو در میلان ایتالیا.

– ژوئن سال ۲۰۰۱: تأسیس شرکت تابعه ی ریسو در سئول کره جنوبی

– دسامبر سال ۲۰۰۱: شبکه ای متشکل از یک دستگاه تکثیر دیجیتال و یک چاپگر صفحه با نام «RISO Hybrid Printing System» وارد بازار شد.

– نوامبر سال ۲۰۰۲: تأسیس آزمایشگاه ریسو در ایرلند به عنوان اولین مرکز طراحی نرم افزاری در خارج از کشور ژاپن.

به چالش کشاندن راهکارهای جدید برای در دسترس تر ساختن چاپ رنگی

در سال ۲۰۰۳، شرکت ریسو نسل جدیدی از چاپگرهای تجاری که بازار جدیدی را هدف می گرفت وارد بازار کرد: سری RISOHC از نسل چاپگرهای رنگی پرسرعت. این چاپگرها توسعه یافتند تا چاپ رنگی مقرون به صرفه تر و در دسترس تر از گذشته شود، این چاپگرهای منحصربه فرد ریسو، چاپ رنگی سریع و مقرون به صرفه را محقق می سازند. در سال ۲۰۰۹، شرکت ریسو سری ComColor از نسل بعدی چاپگرهای پرسرعت را در اختیار علاقمندان قرار داد. ریسو همواره به دنبال فرصت های جدید و بزرگتر است و به عنوان یک شرکت توسعه محور، چالش های بزرگتری را جستجو می کند تا راهکارهای منحصر به فردی را فراهم آورد. دستگاه PRINT GOCCO در زمان عرضه با استقبال بسیار خوبی مواجه شد و مورد علاقه‌ی هم بزرگسالان و هم کودکان قرار گرفت.

– اکتبر سال ۲۰۰۳ : دستگاه دیجیتال جدید جوهرافشان پرینت گو کو مجهز به یک اسکنر مسط ویژه به بازار آمد.

– دسامبر سال ۲۰۰۳: سری چاپگرهای جوهر افشان رنگی پر سرعت RISO HC عرضه شد.

– ژانویه سال ۲۰۰۴: مرکب رنگی سویا ریسو معرفی شد.

– ژوئن سال ۲۰۰۴: سری محصولات RIS0 RZ به بازار آمد.

– فوریه سال ۲۰۰۷: سری محصولات RISO CZ180 به بازار آمد.

– فوریه سال ۲۰۰۹: سری محصولات ComColor به بازار آمد.

– اوریل سال ۲۰۱۱: دستگاه دیجیتال اسکرین ساز ۱۰۰ GOCCOPRO در دسترس قرار گرفت.

– می سال ۲۰۱۴: سری محصولات RISOME عرضه شد.

– ژانویه سال ۲۰۱۵: محصول RISO CV۳۲۳۰ معرفی شد.

– مارچ سال ۲۰۱۶: شرکت تابعه ی ریسو در ترکیه تأسیس شد.

– ژوئن سال ۲۰۱۶: سری محصولات ComColor روانه ی بازار گردید.

آن چه از چاپ ریسو لازم است

بدانید در ابتدا باید خاطر نشان کنیم که چاپ ریسو، فرایند خاصی از چاپ نیست بلکه اشاره به کل دستگاههایی دارد که با برند ریسو به فروش می رسد. اما برای استفاده‌ی بهینه از دستگاه های ریسو لازم است به موارد زیر توجه کنید.

۱- دستگاه ریسو برای هنگامی مناسب است که قرار باشد از یک صفحه به تعداد زیاد (حداقل ۲۰۰ عدد چاپ کنید) چون مستر در این سیستم یک بار مصرف است و بعد از چاپ شدن کار باید به دور انداخته شود و برای کار جدید دوباره مستر جدید ساخته شود. پس برای تکثیر های زیر ۲۰۰ عدد صرف نمی کند که از این سیستم استفاده شود و استفاده از دستگاه فتوکپی به صرفه تر است اما برای تیراژهای بالای ۲۰۰ عدد چاپ ریسو بسیار به صرفه تر است . البته در تیراژهای بالای ۱۰۰۰۰ برگ استفاده از چاپ افست از چاپ ریسو به صرفه تر می شود.

۲- سرعت چاپ در دستگاه‌های ریسو بسیار بیشتر از دستگاه های فتوکپی است و تا ۱۳۰ برگ در دقیقه هم می رسد.

۳- هر درام با یک رنگ مرکب پر می شود. به طور معمول همه‌ی دستگاههای ریسو دارای یک درام با رنگ مشکی هستند که می توانند چاپ سیاه و سفید را انجام دهند. اگر کسی بخواهد با رنگهای دیگر هم چاپ کند باید برای هر رنگ یک درام اضافی بگیرد که هزینه ی زیادی دارد و تقریبا قیمت هر دو درام با قیمت خود دستگاه برابر است.

۴- طول عمر یک مستر در چاپ ریسو حداکثر ۱۰۰۰۰ برگ است. هر چه تعداد چاپ افزایش پیدا می کند کیفیت پایین تر می آید و اطراف نوشته ها سایه دار می شود که علت آن گشاد شدن منافذ ایجاد شده بر روی مستر است. برای دستیابی به کیفیت مطلوب چاپ مستر باید در هر ۱۰۰۰ عدد چاپ دوباره ساخته شود.

۵- کیفیت چاپ ریسو علاوه بر نوع و مدل دستگاه به شدت به کیفیت مواد مصرفی بستگی دارد. استفاده از مرکب و مستر غیر فابریک هزینه ها را پایین می آورد ولی کیفیت چاپ را هم کاهش می دهد.

۶- نحوه‌ی محاسبه ی قیمت در چاپ ریسو به این ترتیب است که هزینه ی چاپ و هزینه ی کاغذ به طور مجزا حساب می شود. از یک برگ تا ۱۰۰۰ برگ هزینه ای ثابت برای چاپ دریافت می شود و قیمت کاغذ هم بسته به تعداد کاغذ مصرف شده محاسبه می شود.

۷- چاپ ریسو قابلیت چاپ بر روی کاغذ از ۶۰ گرم تا ۲۰۰ گرم را داراست. دستگاه چاپ ریسو روی کاغذ یا مقوای گلاسه چاپ نمی کند چون مرکب ریسو روی برگه گلاسه (روغنی) پخش می شود.

۸- دستگاه ریسو قابلیت چاپ بر روی انواع پاکت ساخته شده و آماده را دارد. یعنی شما می توانید پاکت مورد نظر خود را تهیه نمایید و سپس روی آن چاپ کنید.

۹- دستگاه های ریسو دارای حداکثر سایز چاپ های متفاوتی هستند. بیشتر دستگاههای ریسو تا سایز A4 چاپ می کنند. اما برخی از دستگاه های حرفه ای تر تا سایز B4 و یا A3 هم چاپ می کنند.

۱۰- چاپ ریسو برای چاپ انواع دسته فاکتور فروش، قبوض و اوراق اداری، پاکت کارتکس و خلاصه چاپ هایی با طرح های ساده (متن و جدول) که نیاز به کیفیت خیلی بالایی ندارند و در ضمن با تیراژ بالا هم چاپ میشوند مناسب است.

۱۱- چون چاپ در دستگاه های ریسو با مرکب انجام می شود طرح هایی که در یک سمت کاغذ چاپ می شوند سایه ای کم رنگ در پشت برگه به وجود می آورند. بنابراین چنانچه برگه ها به صورت پشت و رو چاپ شود کیفیت چاپ اندکی کاهش می یابد.

منبع : تیم تولید محتوا چاپخونه

چاپ دیجیتال و اهمیت در تبلیغات

شروع مشاوره آنلاین
چگونه میتونم راهنمایتون کنم ؟
چاپ دیجیتال رازی
ارائه خدمات چاپ دیجیتال
چاپ پلات و لمینت
کارت ویزیت دیجیتال
چاپ فضای داخل
سازه های نمایشگاهی
چاپ افست عمومی
خدمات پرینت ، پلات و اسکن
تماس از طریق واتساپ یا تلگرام با شماره
09121895803
لطفا برروی "شروع مشاوره آنلاین" کلیک کنید