اوضاع نابسامان صنعت چاپ در نصف جهان
تیر ۳۰, ۱۳۹۹
تعریف کاغذ
مرداد ۱, ۱۳۹۹

دروپا بدون سازندگان بزرگ ماشین چاپ چگونه خواهد بود

طی چند هفته گذشته جمعی از بزرگان دنیای چاپ از جمله بوبست، زیراکس، هایدلبرگ، کوموری، مان رولند و RMGT اعلام کردند که در دروپا شرکت نخواهند کرد، تنها کونیگ اند بائر سنگر خود را حفظ کرده است. آن هم شاید به خاطر دهن کجی به رقبایش. حالا خانم سابین گلدرمان مدیر نمایشگاه دروپا معتقد است که دروپا باید برگزار شود زیرا حیات صنعت چاپ به آن وابسته است. به هر حال اگر هم برگزار شود تعداد غرفه گذاران در مقایسه با دوره قبلی کاهش چشمگیری خواهد داشت. بازدید کنندگان کمتری هم رنج سفر را برای دیدن نمایشگاه به خود هموار خواهند کرد.

آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، آیا دروپا و تمام نمایشگاه هایی که قرار است در سال ۲۰۲۱ برگزار شوند، برگزار خواهند شد؟ اگر کووید ۱۹ مهار نشود پاسخ به این پرسش منفی است. آیا امکان جمع کردن ۲۰۰ یا ۳۰۰ هزار نفر در فضای سرپوشیده ابر نمایشگاه هایی چون دروپا، جاییکه یک نفر آلوده به ویروس به تنهایی می تواند هزاران نفر را آلوده کند، وجود دارد؟ در مورد برگزاری دروپا پنج پرسش اساسی را می توان مطرح کرد. آیا دروپا می تواند برگزار شود؟ آیا اساسا برگزاری دروپا کاری منطقی است؟ سازندگان چه تجهیزاتی را می توانند به نمایش بگذارند؟ آیا با در نظر گرفتن شرایط موجود حضور در دروپا برای سازندگان و شرکت های چاپی توجیه اقتصادی دارد؟ چه گزینه های دیگری به جز دروپا پیش پای آنها قرار دارد؟

حتی اگر یک واکسن موثر برای کرونا تا قبل از برگزاری دروپا کف شود آیا باز هم می توان صدها هزار نفر را در ماه آوریل آینده به دوسلدورف برد تا در نمایشگاه شرکت کنند؟ پرسش های بیشمار و هزینه های سنگین ذهن غرفه گذاران و ارباب رسانه را به خود مشغول کرده و تا زمان برگزاری نمایشگاه به این پرسش و پرسش های فراوان دیگر باید پاسخ داده شود. برگزار کنندگان نمی توانند به سرمایه گذاری در این نمایشگاه ادامه دهند. اگر بار دیگر مجبور شوند آن را به تعویق بیاندازند به نظر می رسد اگر تعداد شرکت هایی که از حضور در دروپا صرف نظر می کنند افزایش یابد، دروپا چاره ای جز لغو آن نخواهد داشت. در هر حال، دلیل اصلی برای برگزاری نمایشگاه ها تنها اجرای یک نمایش نیست، بلکه تضمین بازگشت سرمایه است. در مورد دروپا ۲۰۲۱ نیز تضمینی وجود ندارد.

دروپا دستورالعمل های ایمنی سختگیرانه برای بازدید از نمایشگاه اعلام کرده است که به سهم خود شوق حضور در نمایشگاه را کم رنگ می کند. دروپا باید خود را از نو بسازد و این کار را باید هرچه سریعتر انجام دهد. در ماه های اخیر رویدادهای مجازی متعددی برگزار شده اند برخی خوب و برخی بد بودند ولی جملگی مشکلاتی در بر داشتند. هیچکدام از این نرم افزارهای دیداری و شنیداری هنوز نمی توانند جایگزین حضور فیزیکی و ارتباط انسانی رو در رو شوند. در عین حال تماس اجتماعی نیز دیگر مثل گذشته نیست. ما این محدودیت ها را قبول کرده ایم و می دانیم این یک وضعیت موقت است و اگر بخت یارمان باشد می توانیم به دوران خوش گذشته بازگردیم.

منبع : سایت ایرانی

مراکز چاپ دیجیتال در تهران

اخبار چاپ دیجیتال را اینجا بخوانید

این مطلب مفید را بخوانید:  G7 استاندارد خاکستری چیست؟
شروع مشاوره آنلاین
چگونه میتونم راهنمایتون کنم ؟
چاپ دیجیتال رازی
ارائه خدمات چاپ دیجیتال
چاپ پلات و لمینت
کارت ویزیت دیجیتال
چاپ فضای داخل
سازه های نمایشگاهی
چاپ افست عمومی
خدمات پرینت ، پلات و اسکن
تماس از طریق واتساپ یا تلگرام با شماره
09121895803
لطفا برروی "شروع مشاوره آنلاین" کلیک کنید